"Z Ziemi Świętej"
Anna Burda13.09. - 12.10.2001
Bazylika Zaśnięcia N.M.P. na Górze Synaj

Kościół Świętej Katarzyny - drzewko pomarańczowe w śnieguOgród Oliwny
Anna Burda.
Jest absolwentką Wydziału Filologicznego i Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od pięciu lat pracuje jako redaktor katolickiego pisma "Gość Niedzielny".
Jej pasją jest literatura faktu, podróże i fotografia.

Wystawa "Z Ziemi Świętej" jest pierwszą autorską prezentacją prac fotograficznych Anny Burdy. Na ekspozycję przygotowano ponad 30 prac z blisko 200 fotografii wykonanych przez autorkę w czasie jej pobytu w Ziemi Świętej, w Roku Jubileuszowym.

W miejscach tak ciekawych bywamy bardzo rzadko, czasem raz w życiu. Prezentowana wystawa jest reporterskim zapisem zaledwie kilku chwil spędzonych w Izraelu. A jednak autorce udało się utrwalić ośnieżone drzewa pomarańczy ( śnieg w Izraelu w takiej ilości spada raz na pięćdziesiąt lat ), przyprószone śniegiem góry otaczające Morze Martwe, pełną jarmarcznych kramów Drogę Krzyżową czy połyskującą w słońcu kopułę Meczetu Omara.

Meczet Omara

Fragmenty świątyni w KarnafaumFajki wodne - Kana Galilejska

Wizerunki 12 Apostołów nad wejściem do Grobu Pańskiego

Spis prac:
1. Pustynia Judzka. Zaznaczony poziom morza.
2. Kościół Św. Katarzyny.
3. Replika łodzi Piotrowej na Jeziorze Genezaret.
4. Akwedukt w Cezarei Nadmorskiej.
5. Bazylika Zwiastowania w Nazarecie.
6. Wschód słońca nad jeziorem Genezaret.
7. Kana Galilejska.
8. Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
9. Droga Krzyżowa.
10. Bazylika Zaśnięcia N.M.P. na Górze Syjon.
11. Wiatrak Sir Montifiori.
12. Ogród Oliwny.
13. Wnętrze Wieczernika.
14. Rzeka Jordan.
15. Wejście do Hali Dziecka w Yad Vashem.
16. Meczet Omara.
17. Mozaika meczetu Omara.
18. Wizerunki Apostołów nad wejściem do Grobu Pańskiego.
19. IV Stacja Drogi Krzyżowej.
20. Panorama Jerozolimy.
21. Ściana Płaczu.
22. Cezarea Nadmorska.
23. Charakterystyczna zabudowa Jerozolimy.
24. Ośnieżone Betlejem.
25. Morze Martwe.
26. Betlejem.
27. Fragment ornamentyki Bazyliki Zwiastowania.
28. Fragmenty świątyni w Kafarnaum.
29. Lotnisko Ben Gurion w Tel Avivie.
30. Cytadela w Akko nad Morzem Śródziemnym.
31. Port Akko nad Morzem Śródziemnym.
32. Pustynia Judzka.

Ania, postrach fotoreporterów
Dotąd Annie Burdzie nawet przez myśl nie przeszło, że fotografie, które robi, mogą trafić na wystawę.
Przecież to tylko zwykły, półautomatyczny aparat kompaktowy - myślała, naciskając raz po raz spust migawki.
Ania jest naszą redakcyjną koleżanką. Ma ciemne włosy, wielkie poczucie humoru i często roześmianą twarz. Mieszka w Gołkowicach nad granicą z Czechami. W redakcji zajmuje się jednak pisaniem tekstów, a nie fotografią. Jej zdjęcia trafiały dotąd zawsze do domowego albumu.
Traf chciał, że pewnego razu album Ani przeglądał Witold Englender z jastrzębskiej Galerii "Ciasna". Zadziwił się. - I zorganizował wystawę fotografii, które Ania wykonała w Ziemi Świętej. Wystawę otwarto w zeszły czwartek.
Ania była w Izraelu ze zorganizowaną grupą na przełomie stycznia i lutego zeszłego roku. W Polsce były wtedy mrozy. Myśleliśmy, że w Ziemi Świętej się wygrzejemy, wzięliśmy sandały i adidasy. Przyjeżdżamy, a tu... pada śnieg. Po raz pierwszy od pięćdziesięciu lat! - wspomina. - Kiedy wieczorem wyszliśmy obejrzeć panoramę Jerozolimy, spotykaliśmy tłumy Izraelczyków, którzy pokazywali dzieciom, co to takiego ten śnieg - śmieje się.
Szybko jednak ociepliło się. Ania zużyła aż siedem filmów na fotografowanie Betlejem, Jerycha, Pustyni Judzkiej , twierdz rycerzy krzyżowych.
Która fotografia najbardziej spodobała się Witoldowi Englenderowi? - Chyba ta z kościołem świętej Katarzyny w Jerozolimie. Na pierwszym planie widać ośnieżone drzewko pomarańczowe, z wyglądającymi spod czapy śniegu pomarańczami... To i pozostałe zdjęcia są świetne kompozycyjnie, tematycznie i technicznie - mówi.
Ania z największym przejęciem mówi o zdjęciach robionych podczas Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. My sobie ją wyobrażamy jako miejsce zadumy i ciszy. A to jest targowisko! Wokół kolorowe kramy, krzyki, nawoływania handlarzy! Zadziwiający jest ten kontrast naszych wyobrażeń z rzeczywistością - mówi.
W galerii zawisły 32 fotografie. Zobaczysz tu też zachód słońca nad miastem Akko, dawną stolicą krzyżowców, albo Morze Martwe. Kiedy Ania je fotografowała, mieniło się różnymi kolorami. Jego turkus mieszał się z pomarańczą, wchodził w czerwień - wspomina.
Witold Englender od nas dowiedział się, że Ania dysponowała tylko bardzo prostym aparatem. - To kolejny dowód na to, że dobre zdjęcia nie zależą od aparatu, tylko od człowieka. Od tego, czy umie patrzeć - mówi. - Zajmuję się fotografią od kilkudziesięciu lat, i zawsze dziwię się, jeśli koledzy chwalą się swoim drogim sprzętem fotograficznym, wymieniają nazwy i symbole. Najlepsze zdjęcia robili fotografowie XIX-wieczni, którzy mieli naprawdę bardzo proste aparaty - mówi.
- Czy teraz będziesz starała się wygryźć naszych redakcyjnych fotoreporterów? - zapytaliśmy Anię Burdę. - Ha ha, nie mam takich zapędów. Jeszcze zdjęcia to tylko moje hobby, daleko mi do tego, żeby być artystą fotografikiem - uspokaja.
Witold Englender: Już dziś mogę na 80 procent powiedzieć, że to nie jest ostatnia wystawa Anny Burdy.
Gość Niedzielny - 23.09.2001
prze
Wystawę Anny Burdy " Z Ziemi Świętej" można oglądać do 12 października w jastrzębskiej Galerii " Ciasna " przy ulicy Katowickiej 17.
powrót
Powrót na okładkę