przewróć kartkęWystawy - strona 14. Przewróć kartkę-będzie Jerzy Wygoda "Moje miejsca magiczne"

"Dziecko w fotografii XIX / XX w."

opracowanie Witold Englender

w "Galerii Pod Sufitem" Miejskiej Biblioteki Publicznej w KatowicachNajchętniej prowadzimy do fotografa dzieci. Przede wszystkim dzieciom robimy zdjęcia na wycieczkach, wakacjach, we wszystkich ważniejszych chwilach ich życia.
Zachwycamy się- jak ładnie wyglądają, chwalimy się nimi przed znajomymi. Bardzo rzadko zgłaszamy pretensje do fotografów, że dziecko "źle wyszło".
Fotografie tu prezentowane to portrety naszych babć i dziadków, a dla wielu nawet pradziadków. Babcie w sukieneczkach, falbankach, koronkach, Dziadkowie w krótkich spodenkach. Stoją, siedzą spokojnie w pozach nakazanych im przez fotografa, czekają na błysk magnezji. W oczach niektórych tlą się iskierki przytłumionego rozdokazywania sprzed chwili. Fotografie pokaże się cioci, prześle wujkowi za ocean. Zostaną złożone w szkatułkach lub albumach. Kiedyś obejrzą je może ich dzieci lub dzieci tych dzieci....Albo zostaną zapomniane.
Przypatrzmy się im, przypatrzmy się też fotografiom z naszego dzieciństwa i zdjęciom naszych dzieci a może i wnuków, porównajmy.
M.S.

Wystawa ta po raz pierwszy była eksponowana w kwietniu 1997 roku w Małej Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu i była jedną z wystaw związanych z obchodami 25-lecia Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego "Niezalezni".
Na wystawę składa się 75 reprodukcji fotograficznych starych zdjęć ze zbiorów autora wystawy a także, dla porównania i może "ubarwienia" całości, 25 zdjęć wykonanych współcześnie przez Barbarę i Witolda Englenderów oraz Magdalenę Strzałkowską - Englender (która była też komisarzem pierwszej edycji wystawy).

powrót
Powrót na okładkę wystaw