przewróć kartkęWystawy - strona 8. Przewróć kartkę-będzie "Natura i człowiek" Antoniego Podeszwy!

Jastrzębski Klub Fotograficzny

"Niezależni"

"Są takie miejsca"

-przyroda Jastrzębia Zdroju-
wystawa zbiorowa członków JKF "N".


Bolesław Dymiński


Barbara Englender


Witold Englender


Ireneusz Jaworski


Mariusz Korus


Zofia Lubczyńska


Stanisław Sputo


"Dzisiejszy człowiek, opanowany gwałtownym tempem życia miejskiego, zatracił niemal zupełnie kontakt z przyrodą. Odzwierciedlenie tego stanu życia społecznego znajdujemy również w sztuce, a więc i w fotografice, która zapoznając piękno przyrody żywej zajmuje się architekturą, martwą naturą. aktem lub portretem człowieka, uwięzionego w czterech ścianach pokoju o jednym oknie... nie na świat Boży, ale na szarą odrapaną kamienicę sąsiada." Tak ponad sześćdziesiąt lat temu pisał wielki Włodzimierz Puchalski / "Nowości Fotograficzne", 1938, nr 1 /. Cóż, odrapanych kamienic przybyło, za oknem, i w nas. Betonujemy. Asfaltujemy. Zagracamy Ziemię wypychając ów " świat Boży" Włodzimierza Puchalskiego na peryferie życia i świata naszego. Ów świat zaprzepaszczany odnajduje z upodobaniem Ireneusz Jaworski, a za jego namową również kilku fotografujących z klubu "N". I tak powstała ta wystawa.
J.L.


Przyroda Jastrzębia Zdroju - czy w obliczu wieloletnich zmian, budowy kopalń i rozbudowy miasta to już tylko pojęcie abstrakcyjne? Czy nam, mieszczuchom, oswojonym z "zielenią miejską" udaje się odnajdywać tutaj choćby niewielkie fragmenty niezmienionego krajobrazu, pierwotnej przyrody? Tak! Magia fotografii i jednocześnie bezkompromisowość sprawiają, że "kochamy" fotografować wszelkie stany i formy środowiska przyrodniczego. I te miejsca kompletnie zniszczone, gdzie przyroda "liże swoje rany" z trudem próbując się odrodzić. I te, które wydają się jeszcze nietknięte, szczęśliwym zrządzeniem losu uniknęły zagłady. Szkoda, że tych miejsc ostatnich na terenie naszego miasta jest coraz mniej, a los ich niepewny.
Ireneusz Jaworski


Jestem zafascynowany umiejętnością podpatrywania przyrody przez autorów wystawy. Kto z państwa widział kwiat kopytnika, kto podglądał pająka tygrzyka paskowanego czy zimorodka czatującego nad wodą? Takie spotkania z naturą są dla mnie, przyrodnika, najpiękniejsze. Autorzy potrafili to utrwalić na zdjęciach.Gratuluję i zapraszam na łamy czasopism przyrodniczych.
Prof. dr hab. Antoni Kuśka


AUTORZY PRAC:
Bolesław Dymiński,
Barbara Englender,
Witold Englender,
Ireneusz Jaworski,
Zofia Lubczyńska,
Mariusz Korus,
Stanisław Sputo

Powrót na okładkę wystaw
powrót