przewróć kartkęWystawy - strona 10. Przewróć kartkę-będzie wystawa zbiorowa JKF"N" "Beskidy"

Jastrzębski Klub Fotograficzny

"Niezależni"

Ireneusz Jaworski
"Redivivus- Dom Zdrojowy"

(wystawa fotografii dokumentalnej)NOWE ZDROJOWISKA SŁONE
" w sąsiednim Szląsku Górnym, którego lud jest Polskim, a rząd pruskim, Powstały niedawno dwa zdrojowiska lekarskie słone. Jedno pod Pszczyną w Goczałkowicach, drugie w Powiecie Rybnickim w Jastrzębiu . Mamy przed sobą sprawozdanie lekarskie z tego ostatniego miejsca z pory kąpielowej zeszłorocznej, z którego sił dowiadujemy, że nie szczędzono bynajmniej wielkich nakładów, by zakład ten wyposażyć należycie nie tylko w potrzebne urządzenia lekarskie, ale we wygody, a nawet przyjemności"...
Przegląd Lekarski, l863

JASTRZĘBIE - ZDROJOWlSKO
..."miejscowość kąpielowa Jastrzębie Zdrój jest gminą, położoną w południowej części woj. Śląskiego, 300 m nad poz. morza w okolicy lesistej, pagórkowatej z cudownym widokiem na pobliskie Beskidy. Klimat podgórski łagodny, przeciętna ciepłota w lecie 16°C. Powietrze czyste, obfitujące w ozon. Jastrzębie posiada dwa silne źródła solanki jodobromowej... do kąpieli i wziewań. Lekarz i apteka na miejscu. W bezpośrednim sąsiedztwie Zakładu - kasino z obszerną salą koncertową, bufetem, restauracją, bilardami; z boku zaś dużego placu przed kasinem - gustowne strada orkiestrowa" ...
Informator Leczniczy i Przewodnik Zdrojowo-Turystyczny na 1930 - 31 rok


W MAJU 1861 ROKU OTWARTE ZOSTAŁO JUŻ OFICJALNIE
jastrzębskie uzdrowisko - wraz z domem kąpielowym wybudowanym w stylu szwajcarskim. popularnie nazwanym " Szwajcarką" uruchomiona została także pijalnia wód, w której "piło się solankę przychodzącą bezpośrednio z ziemi". Wiosną 1862 roku wybudowany został następny dom kąpielowy i nowoczesny jak na ówczesne warunki DOM ZDROJOWY nazywany "Kasinem". w którym urządzone były: pokój muzyczny z dwoma pianinami, pokój dla dam, bawialnia i sala taneczna oraz restauracja z dużą salą jadalną.

Nie ma już jastrzębskiego uzdrowiska. oficjalnie przestało istnieć 31 grudnia 1995 roku. Umarło "przez jastrzębskie kopalnie", które też już umierają. Rozsypała się ze starości "Szwajcarka". rozsypało się kilka innych. pięknych. bogato zdobionych budowli o słupowo ramowej konstrukcji. I pewnie podobny los spotkałby coraz bardziej niszczejący DOM ZDROJOWY usytuowany w zabytkowym zdrojowym parku. gdyby nie decyzja Władz Miasta z roku 1998. Mało kto wówczas wierzył, że w niespełna półtora roku odtworzony będzie DOM ZDROJOWY w najbogatszej pierwotnej formie z roku 1862. roku jego powstania.

Mnie, człowiekowi stąd. którego młodzieńcze i nie tylko młodzieńcze wspomnienia nieodłącznie wiążą się ze "Starym Zdrojem" trudno było pozostać obojętnym wobec faktu odbudowy i rekonstrukcji Domu Zdrojowego, "Kasina". Więc chodziłem tam, patrzyłem, rozmawiałem, fotografowałem. I tak oto zebrało się trochę zdjęć, z których część znalazła się na tej wystawie.
Ireneusz Jaworski

Powrót na okładkę wystaw
powrót