"Niezależni 35 lat"
Jastrzębski Klub Fotograficzny "Niezależni"

Łukasz Wypasek.jpg
Galeria "Epicentrum"

luty 2007

75 wystawa zbiorowa JKF"N"
Agnieszka Zeh.jpg
Arek Kogut.jpg
Aleksander Bakinowski.jpg
Barbara Englender.jpg
Katarzyna Sejud.jpg
Krzysztof Lapka.jpg
Klaudia Pawelec.jpg
Marek Labus.jpg
Marian Mielek.jpg
Natalia Chmielowiec.jpg
Piotr Polok.jpg
Witold Englender.jpg
Witold Piksa.jpg
Karolina Migurska.jpg


35 lat to chwila, to mignięcie powiek,
to też czas istnienia Jastrzębskiego Klubu Fotograficznego "Niezależni". To ogromna liczba wystaw, plenerów, wyjazdów, wykładów, odczytów, pokazów, konkursów, spotkań i rozmów o fotografii - a wszystko to tysiące zdjęć. To również 10 edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Spotkań z Fotografią", to cykliczna wystawa "Debiuty i postdebiuty", to galeria "Ciasna", to Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej. To współpraca z klubami z Burgas i Opavy. To wymiana wystaw z Olzą, Łaziskami, Raciborzem, Kartuzami, Katowicami, Orzeszem, Zieloną Górą, Żorami, Mysłowicami, Pawłowicami...
To setki nagród i wyróżnień.

.....

Klub jako jedyny w Polsce przez 35 lat wyakcentował do bólu swoją niezależność i nie tylko w nazwie, ale przede wszystkim w fotografii i działaniu. Dysponując skromnymi środkami potrafi zrobić więcej niż duże ośrodki w kraju. Imprezy organizowane przez "Niezależnych" są zawsze na wysokim poziomie i stanowią wzór działania nie tylko dla środowiska śląskiego. Grono entuzjastów fotografii potrafiło już 35 lat temu w tym zakątku kraju stworzyć znaczący ośrodek fotograficzny. O "Niezależnych" mówi się w każdym miejscu kraju. Takie nazwiska jak Lubczyńscy, Englender, Podsiadło, Gilga, Babicz, Polok, Łapka, Podeszwa, Rostkowski, Sputo, Szczotka czy Jaworski znane są w środowisku fotograficznym.
Fenomen istnienia "Niezależnych" pozostaje do dzisiaj mitem i wzorem, chociaż czasy się już zmieniły. Zmieniały się siedziby, galerie, ale nie zmienił się zapał członków klubu. Dzięki klubowi i galerii "Ciasnej" w Jastrzębiu powstało dojrzałe środowisko fotograficzne.

.....

Można się zastanawiać czy przez te lata zaistniała fotografia jastrzębska? Tak jak krajobraz w Kielcach, fotografia czysta w Jeleniej Górze, diaporama w Szczecinie, fotografia przemysłowa na Śląsku, fotografia subiektywna w Suwałkach, otworkowa w Zielonej Górze.
Jastrzębie nie wytworzyło nurtu fotograficznego, ale wydało wspaniałych organizatorów, nauczycieli, ludzi którzy potrafią zaszczepić miłość do fotografii, potrafią związać widza, który tłumnie uczestniczy w organizowanych imprezach. Sami natomiast potrafią czerpać garściami przyjemność z fotografowania i dzielić się nią z widzami.

.....

Jastrzębski Klub Fotograficzny "Niezależni", który stał się wizytówką miasta i jedną z jego najważniejszych instytucji artystycznych, to przede wszystkim ludzie i idee. To 3800 stron w Internecie, to liczne wydawnictwa, to ślad który jest i pozostanie. Twórczość "Niezależnych" jest jednocześnie wycinkiem dziejów fotografii polskiej i nie da się zamknąć w jednym mniej lub bardziej przypadkowym określeniu, ale przecież nikomu nie jest to wcale potrzebne.
Współistnieją obok siebie najrozmaitsze poetyki, krzyżują się ze sobą gatunki, style i nie inaczej jest w "Niezależnych". Chwile zatrzymane na zawsze na fotografiach.

.....

"Niezależni" przetrwali już wszystkie próby, wszelkie zawirowania i zmiany. Przetrwają i tą kolejną rewolucję robiąc fotografię na wysokim poziomie i jeszcze nie raz nas zaskoczą fotografią lub organizacją kolejnej dobrej imprezy fotograficznej.

Paweł Janczaruk (ZPAF, AFRP) Lubuskie Towarzystwo Fotograficzne
powrót
Powrót na okładkę wystaw