przewróć kartkęWystawy - strona 15. Przewróć kartkę-będzie Henryk Rogoziński "Guma - technika szlachetna"

"Moje miejsca magiczne"

Jerzy Wygoda

z Rzeszowa

Jak wygląda miejsce magiczne?
Jest dziwne niesamowite! A może nawet piękne! Rzeczywisty świat i jego obraz jest inny. Oko nasze dostrzega różne obrazy, czasem tak inne od realnych, że aż nie możliwe. Bo czy śnieg może być fioletowy trawa czarna, a wschód słońca zielony? Przywilejem człowieka jest subiektywizm ocen.
Aparat fotograficzny i jego soczewka obiektywu działają zwiększą precyzją aniżeli oko ludzkie. Jest w stanie uchwycić i zarejestrować nastrój jakiejś jednej niepowtarzalnej chwili. Świat widziany oczami fotografa może być inny. Fotograf wyposażony w odpowiedni sprzęt, dzisiaj często sprzęt komputerowy, jest w stanie dać nam fotografię artystyczną, wyreżyserowaną, piękną, niesamowitą.
Taką fotografię proponuje nam Jurek Wygoda. Obraz "namalowany" przez niego aparatem fotograficznym i innym sprzętem, jakby pewnego rodzaju technicznym pędzlem abstrakcyjnym jest fascynujący. Prezentowane na wystawie obrazy, zdjęcia "najnowsze", są wykonane przy zastosowaniu najnowocześniejszej techniki. Ukazują natomiast miejsca, krajobrazy obiekty istniejące. One są, istnieją obok nas, często przechodząc obok nie dostrzegamy ich.
Fotograf wrażliwy, zafascynowany swoją pracą, tym co fotografuje, zobaczy obrazy często nie dostrzegane, np złamany krzyż, umierające drzewo, niezwykłość zjawiska natury. Ta fascynacja sprawia, że wystawa Jurka Wygody "Moje miejsca magiczne" to nie tylko temat, zdjęcia, piękne obrazy ale też pełne emocji portrety miejsc.
Wszystkie łączy niepowtarzalny klimat i ogromny ładunek emocjonalny, co decyduje o ich niezwykłości i daje im tak wielką siłę wyrazu. Są tak niesamowite,tak impresyjne, że aż prawie magiczne. Dzięki nim możemy przenieść się nieco poza rzeczywistość i poznać te magiczne miejsca.
Zygmunt Cebula - Komisarz Foto-Galerii w Nowohuckim Centrum Kultury

Każdy z nas w swojej życiowej wędrówce dociera do różnych miejsc. Są takie miejsca, gdzie czujemy się źle i opuszczamy je jak najprędzej. Są takie, w których nie odczuwamy specjalnych emocji. Są też i takie, gdzie czujemy się dobrze, "a niebo tu błękitniejsze, trawa zieleńsza, woda czystsza i powietrze bardziej rześkie niż gdzie indziej". Do tych miejsc wracamy, lubimy tam przebywać, tam odpoczywamy, bawimy się, tam lepiej nam się pracuje i lepiej żyje. Każdy z nas ma takie miejsca ulubione, z którymi wiążą się jego dobre wspomnienia, gdzie wszystko jest piękne, gdzie nie ma rzeczy niemożliwych. Do miejsc tych chętnie powracamy chcemy tam przebywać, przyciągani jakąś nieuchwytną, trudną do zdefiniowania magiczną aurą im towarzyszącą. Są to bowiem "miejsca magiczne".
Wędrując z aparatem fotograficznym odkrywam miejsca - moje miejsca magiczne, które mnie szczególnie inspirują. W miejscach tych naciśnięcie spustu migawki to udana "fota" bez względu na porę roku, porę dnia czy pogodę. Lubię do miejsc tych wracać, bo zawsze odkrywam tam coś nowego, inspirującego, niemal zniewalającego do fotografowania. Przy czym owo fotografowanie odbywa się lekko i przyjemnie, niejako bez żadnego wysiłku. Zdjęcia - obrazy komponują się nieomal same, jak na magię przystało. Chcąc wniknąć głębiej w materię fotografii, wydobyć to, co wydaje się być trudno czytelne, ukryte pod barwą i formą rzeczywistości zastanej stosuję przetworzenia wykorzystując możliwości techniki cyfrowej obróbki obrazu. Pracę tę wykonuję wspólnie z Rysiem Trawińskim. Na ile nam się to udaje, osądź widzu sam.
Być może pomarańczowe lub brązowo czarne nieba, niebieskie mlecze i kaczeńce, kwitnące na bordowo czerwonych łąkach, u stóp szaroniebieskich ścian budowli będą trudne do zaakceptowania, a może będzie odwrotnie. Wszak wszystko co nas otacza "iluzją jeno ," a forma w jakiej przedstawiam tu moje miejsca magiczne jest tylko jedną z możliwych, nie wyczerpuje do końca wszystkich wariantów. Jestem nieomal pewien, że jedni prace te zaakceptują, drudzy odrzucą, a będą i tacy którzy przejdą obok obojętnie. Wszystkich ich zapraszam do odwiedzenia moich miejsc magicznych. Tam na miejscu wiele może się wyjaśnić, stać zrozumiałym, możliwym do zaakceptowania.
Autor.

Jerzy Wygoda
- Zasłużony dla Fotografii Polskiej, delegat Fundacji "Fotografia dla przyszłości" na obszar Polski Południowo-Wschodniej, członek założyciel Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej- Stowarzyszenia Twórców, Przewodniczący Komisji Fotografii Krajoznawczej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, wykładowca w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie, fotograf artysta.
Urodził się w 1936 roku w Warszawie. Absolwent Politechniki Warszawskiej, od 1962 roku pracą i miejscem zamieszkania związany z Rzeszowem. Fotografuje od 14 roku życia. W latach 1970 - 1990 był członkiem Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od roku 1980 posiada uprawnienia instruktora fotografii kategorii l nadane przez Ministra Kultury i Sztuki. W roku 1981 zdał egzaminy mistrzowskie w zawodzie fotografowanie. W 1993 roku ukończył studia w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie. Zadebiutował w 1977 roku na "Konfrontacjach Fotograficznych" w Lublinie, gdzie zdobył brązowy medal. Brał udział w wielu wystawach. salonach i konkursach fotograficznych w kraju i za granicą. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. otrzymał brązowy i srebrny medal Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych "za twórczość artystyczną w fotografii". Za działalność w ruchu fotograficznym otrzymał: Odznakę Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych: brązową w 1981 roku, srebrną w 1985 roku i złotą w 1992 roku; Medal 150 lecia Fotografii w 1989 roku; Odznakę "Zasłużony Działacz Kultury" nadaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki w 1981 roku. W 1997 Kapituła Fotoklubu RP nadała mu tytuł honorowy "Zasłużony dla Fotografii Polskiej".

WYSTAWY AUTORSKIE:
Boguchwała 1985, 1991; Jastrzębie Zdrój 1999; Kraków- N owa Huta 2000; Krosno 1996; Przemyśl 1991, 1995; Przeworsk 1980; Rzeszów 1981, 1988, 1995, 1997, 1999; Tarnów 2000; Warszawa 1997; Zielona Góra 1999; Filadelfia (USA) 1999; Clark New Jersey (USA) 1999; Waszyngton 2000;
w 2004 roku:
Wystawy indywidualne:
Karkonosze'95 Galeria "Magnez" w Przeworsku (przedtem Rzeszów, Jastrzębie Zdrój, Jelenia Góra);
Przystań przechodniu - ta mogiła szara... Galeria "Pasaż" w Iwoniczu Zdroju (premiera);
Barwy Manhattanu - koniec wieku Galeria KDK w Krośnie (premiera)
Inne:
pokaz multimedialny w oparciu o własne zdjęcia - refleksja o ataku na WTC w NYC (trzy prezentacje).

powrót
Powrót na okładkę wystaw